راهنمای ثبت دامین

چگونه یک دامین مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟ «دیگر هیچ نام خوبی برای سایت موجود نیست.» اینجمله را بارها از زبان دیگران شنیده‌ایم و بیشتر به این معناست که تمامدامین های مناسب قبلا اشغال شده‌اند. البتهمنظور از دامین های مناسب، نام‌های کوتاه، شیک، گویا و البته با پسوند دات کام است. اما من عقیده دارم که اگرکمی خلاق باشیم، همواره می‌توانیم نامی را که مناسب سایتمان باشد انتخاب نماییم.

شش نشانه یک دومین خوباجازه دهید که مشخصات یک دومین خوب را فهرست نمایم:


۱- یک دومین خوب کوتاه است: البته هر روز بیش از قبل، شانس یافتن یک دامین با تعداد حروف کم، سخت وسخت‌تر می‌شود اما من اگر بخواهم همین الآن می‌توانم دومین infoir.com را ثبت کنم. شما برای ثبت چنیندامینی دلایل بسیاری می‌توانید پیدا کنید. با این نام شما می‌توانید اعتبار مناسبی برای سایت خود کسب کنیدضمن اینکه املای آن به نوعی است که امکان نگارش نادرست را به حداقل می‌رساند. نام‌های طولانی بیشتر اوقات مناسب نیستند. اگر شما بخواهید نام شرکت خود را تماما در دامین خود وارد نمایید به این مشکل برخواهیدخورد. مخصوصا اینکه مدتیست اجازه ثبت شرکت‌ها را در ایران برای کمتر از سه کلمه نمی‌دهند وبازدیدکنندگان تان در این صورت دچار مشکلات نگارشی خواهند شد. ضمن اینکه برگردان کلمات فارسی به املای پینگلیش همواره منحصر به فرد نیست. فرض کنید نام شرکت شما شراکت باشد. در این صورت دومین شما به اینصورت خواهد بود: sherakat. علاوه بر اینکه اغلب افراد با درج یا عدم درج حروف صدادار مانند اِبه پینگلیش مشکل دارند، باز هم ممکن است که در تلفظ صحیح کلمه بیکران دچار مشکل شده و آن را بی‌کارانبخوانند. شما می‌توانید با بازی روی کلمات به ترکیب‌های مناسبی برسید. یکی از دوستان که با نام بی‌بی‌گل درمطبوعات مطالب طنز می‌نویسد، برای ثبت دامین خود به صورت Bibigoal.Com به ما مراجعه کرد. با اینکهنام مورد نظر ایشان ثبت نشده بود، با کمی دقت متوجه شدیم که می‌توان این دامین را کوتاه‌تر کرد بدون آنکهآسیبی به تلفظ، مفهوم و یا ساختار ترکیبی آن بزند. نام پیشنهادی من با حذف دو i همراه بود و نهایتا نام مورد نظربه‌صورت Bbgoal.Com ثبت گردید.

۲- یک دومین خوب بخاطر‌ماندنی است:شمانام‌های عمومی را همواره به راحتی حفظ می‌کنید.دامین‌هایی همچون Art.Com و Fun.Com در حافظه بسیار ماندگارند. در عین حالدومین‌های دیگری هم وجود دارند کهبا وجود عمومی نبودن به راحتی حفظ شده‌اند. نامهایی مانند Google.Com و Yahoo.Com هم از این جمله‌اند که برخی تغییر شکل یافته و یا مخفف یک جمله و یا مفهوم هستند. گاهی دلایل بخاطرسپاری خیلی ساده‌تراز این حرف‌هاست. خوش‌آوایی یک کلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن، معمولا تاثیر بسزایی در بخاطرسپاری آندارد. پس در مخفف‌سازی باید توجه کنیم که مجموعه بدست آمده، خوش‌اهنگ باشد. یک مثال مناسب در اینبارهirna.Com و یک مورد نامناسب Iritn.Com است. نکته قابل توجه دیگردامین های دو یا چند کلمه‌ای است.

که بخاطرسپاری ترتیب آنها را دشوار می‌سازد. برای مثال بسیاری از افراد بجای ورود به سایتPlanetPayment.com، وارد سایت PaymentPlanet.com می‌شوند که البته در این موردخاص وبرای جلوگیری از اشتباه هر دودامین به یک سایت می‌رسد.

۳- یکدومین خوب نباید با دیگردومین‌ها اشتباه شود: برخی از افراد نام‌هایی را برای خود انتخاب می‌کنند که قبلا توسط فرد معتبر، نهاد یا شرکت معروفی اشغال شده است. سپس با ایجاد تغییراتی در آن مانند پسوند Net(یاپسوندهای دیگر) یا تغییراتی در املای قبلی، آن نام را ثبت می‌کنند. بیشتر ما ثبت سایت Gooyaa.Comرا بهیاد می‌آوریم که نامی بود با تغییر بر روی املای سایت پربیننده Gooya.Com. در کشورهای دیگر قانونی باعنوان مالکیت معنوی وجود دارد که در صورت اثبات استفاده سوء در چنین مواردی، امتیاز نام ثبت شده از فردمتخلف سلب می‌شود.

۴- یک دامین خوب را به سختی باید غلط نگارش کرد: نام مورد نظر برای یکدومین باید به گونه‌ای باشد کهافراد بازدید کننده برای نگارش آن دچار مشکل نشوند. این مشکل معمولا در نام‌های طولانی و یا ترکیبی بیشتراتفاق می‌افتد. این مساله را باید جدی بگیرید چون همین مساله به ظاهر ساده ممکن است بسیاری از مشتریانوبازدیدکنندگانتان را در بلند مدت فراری دهد. املای متفاوت در زبان‌های مختلف نیز می تواند باعث چنین مشکلیشود. برای مثال حفظ دومین هفته‌نامه الکترونیکی کاپوچینو (Cappuccinomag.Com) بخاطر املای سختآن همیشه مشکل‌ساز بوده است.

۵- یک دامین خوب باید بیانگر فعالیت شما یا نوع آن باشد: یک نام خوب برای دامین شما باید به گونه‌ایباشد که هر کسی بتواند با مشاهده آن، نوع فعالیتتان را تشخیص دهد. البته احتمال اینکه شما نامی پیدا کنید کهبصورت تک کلمه‌ای فعالیتتان را آشکارا بیان کند، بسیار اندک است با این حال شما می‌توانید با اضافه کردن برخیکلمات به کلمه پایه به دامین خوبی دست پیدا نمایید. فرض کنیم که شما قرار است سایتی با محتوای سرگرمی ایجاد نمایید. مسلم است که دامین‌های Fun.Com و Funny.Com قبلا اشغال شده‌اند. اما شما می‌توانید نامBestFunny.Com را برای سایت خود انتخاب کنید که هم بیانگر گرایش کاری شماست و هم به اصطلاح خوش‌نام است.

۶- یک دومین خوب باید مخاطبین شما را درست هدف بگیرد: امروزه بیشتر دامینهای Com. و Net. یا

Org. اشغال شده‌اند و به همین دلیل پسوند‌های جدیدی پدیدار شده است. پسوند‌های cc. یا ws. همچنین tv. و to.پسوندهایی هستند که به تازگی بیش‌تر مشاهده می‌شوند. امتیاز این پسوندها تا پیش از این متعلق به کشورهایی خاصبوده که از آن‌ها با شرایطی خریداری شده است. بسیاری از افراد چنین پسوندهایی را برای دامین مورد نظرخود انتخاب می کنند. بسیاری دیگر هم از پسوندهای اختصاصی کشور متبوع خویش استفاده می‌نمایند. با اینفرض اگر شما می خواهید یک سایت با مضمون سرگرمی و مخاطبان ایرانی ایجاد نمایید، بهترین انتخاب برای شما می تواند نام Fun.IR باشد.

یک روش جالب برای یافتن نام مناسب سایت‌هایی موجودند که به شما برای یافتن دامینمناسب کمک می‌کنند.برای کار با این ابزار کافیست که کلمات کلیدی نام را مشخص کنید و منتظر پیشنهادها بمانید.

Share