ایجاد یک پایگاه وب

● قرار دادن پایگاه ایجاد شده بر روی web

در این قسمت ابتدا به توضیح درباره ی نحوه انتخاب نرم افزاری که با آن بتوان صفحه Web را ایجاد و اصلاح کرد می پردازیم و پس از آن روش قرار دادن بر روی اینترنت را خواهیم گفت و در انتها شما به آزمایش پایگاهی که ایجاد کرده اید می پردازید، برای این که ببینید آیا دوستان و آشنایان تان می توانند این پایگاه را بیابند یا خیر.
اگر شما به طور موقت می خواهید یکپایگاه Web را ایجاد کنید یک برنامه ویرایشی رایگان مانند Netscape communicator’s composer به شما این امکان را می دهد که بدون استفاده از زبان HTML و با اشاره کردن و کلیک نمودن؛ طرح های رنگی، عنوان ها، متن و اتصالات لازم را ایجاد کرده و همچنین بتوانید به وارد کردن تصاویر گرافیکی بپردازید. راه دیگر برای ایجاد صفحه ی Web استفاده از یک برنامه ی واژه پرداز مانند Microsoft word 97 می باشد. معمولا” این رابط های گرافیکی را WYSIWYG و یا (Wizzy-wig) می نامند. WYSIWYG علامت اختصاری عبارت What You See Is What You Get می باشد. علت نامگذاری این رابط ها به نام Wizzy-wig این است که کاربر می تواند با استفاده از آنها سند را به صورتی که در محصول نهایی ظاهر خواهد شد، مشاهده کند. این برنامه ها قادرند ارتباط گرافیکی بیشتری را در مقایسه با برنامه هایی مانند Wordpad که یک ویرایشگر ساده متنی است فراهم کنند.

استفاده از برنامه ی Netscape composer

نحوه ی استفاده از برنامه ی Composer برای ایجاد سند همانند استفاده از یک برنامه واژه پرداز است. این برنامه براحتی اسناد متنی را باز کرده، ویرایش نموده و ذخیره می کند. اما در مقایسه با یک واژه پرداز این تفاوت را دارد که در این برنامه هنگامی که اسنادتان را برای ایجاد صفحات Web فرمت می کنید می توانید مواردی چون پس زمینه های رنگی، متن، فوق ارتباط ها، اتصالات مربوط به پست الکترونیکی و تصاویر گرافیکی را نیز به صفحات تان اضافه نمایید و پس از اتصال به اینترنت می توانید از برنامه یWizards و الگوهای موجود بر روی پایگاه Netscape هم استفاده کنید.
اگر از برنامه ی Netscape communicator 4.0 و یا نسخه های جدیدتر آن استفاده می کنید، ابتدا این برنامه ی کوچک و مفید را به ترتیب زیر امتحان کنید:
▪ برنامه ی communicator را باز کنید، برای این کار به ترتیب وارد گزینه های New, File و Blank Page شوید.
▪ حال شما در Netscape Composer قرار دارید، عنوان ساده ای را برای صفحه ی Web تایپ کرده و متن آن را برجسته کنید.
▪ منوی پایین افتادنی Format را کلیک کرده و گزینه ی Heading 1 را انتخاب نمایید.
▪ برای این که یک عنوان را وسط چین کنید، متن آن را برجسته کرده سپس وارد گزینه ی Format شده و در آنجا گزینه هایAlign و Center را انتخاب نمایید.
▪ برای این که رنگ پس زمینه را تغییر دهید به ترتیب گزینه های Page, Colors, Format و Properties را انتخاب کنید. سپس عبارت Colors & Bakground را کلیک نمایید، پس زمینه ی رنگی اتان را انتخاب کرده و سپس گزینه های Apply و OK را کلیک کنید.
▪ وارد گزینه ی File شده و در آنجا گزینه یSave را انتخاب کنید و سعی کنید که با بالا و پایین رفتن، پوشه ی Web Files را بر روی درایو دیسک سخت تان قرار دهید. حال عبارت Composer-test.html را تایپ کرده و گزینه ی Save را کلیک کنید.
برای این که از نتیجه ی کارتان آگاه شوید یعنی ببینید که هنگام نمایش صفحه توسط مرورگر، صفحه ایجاد شده به چه صورت خواهد بود، وارد Composer شده و در آنجا کلید Preview را کلیک کنید.

● برنامه یMicrosoft Word

ایجاد صفحه Web دربرنامه ی Word 97 و یا نسخه های جدیدتر آن، کار آسانی است. برای انجام این کار به ترتیب زیر عمل کنید:
▪ وارد برنامه ی Word 97 شوید. به ترتیب گزینه های File و New را انتخاب کنید. عبارت Web Pages را کلیک کرده و پس از آن شمایل (Icon) مربوط به Blank web page را کلیک نمایید. شما همچنین می توانید عبارت Web page Wizard را انتخاب کنید. این عبارت به شما این امکان را می دهد که از میان طرح ها و آرایش های موجود در آن به انتخاب بپردازید.
▪ در این سند جدید عنوانی را برای صفحه Web تان تایپ کرده وآن را برجسته کنید.
▪ به قسمت بالا، انتهای سمت چپ رفته و منوی پایین افتادنی موجود در آنجا را که یک منوی نگارشی است کلیک کنید و سپس گزینه ی Heading 1 را انتخاب کنید.
▪ برای وسط چین کردن متن، وارد منویFormating شده و در آنجا کلید مربوط به وسط چین کردن (Center-Align) را کلیک کنید.
▪ برای تغییر رنگ پس زمینه ی صفحه، وارد منوی Format شده و گزینه ی Background را انتخاب کنید و در آن میان، رنگ دلخواه تان را کلیک کنید.
▪ وارد گزینه ی Fileشده و گزینه یSave را انتخاب نمایید و عبارت Word-test.html را تایپ کرده و سپس گزینه ی Save را کلیک کنید.
برای مشاهده یک صفحه Web به کمک مرورگر، ابتدا گزینه یFile را انتخاب کرده و سپس عبارتWord page Preview را کلیک کنید.
ایجاد صفحات Web با استفاده از ویرایشگرهای Web مانند Composer و یا Word کارآسانی است. برای مبتدیان چنین ویرایشگرهایی بسیار جذاب و گیراست، اما هر چه مهارت شما در کار کردن با این برنامه بیشتر شود و صفحات Web شما پیچیده تر گردد دیگر این محیط های صرفا” گرافیکی کمتر شما را راضی خواهند کرد.
اگر مهارت کافی در استفاده از زبان HTML را یافته اید، توصیه ما به شما تهیه ی یک ابزار ویرایشی قویتر است. معروفترین بسته های نرم افزاری در این رابطه عبارتند از:Macromedia Dream Weaver ،Adobe Go live! و Microsoft Frontpage . این سه برنامه دارای ویژگی های تقریبا” مشابهی هستند، بنابراین هنگام انتخاب یکی از آنها نیازی نیست که تردید به خود راه دهید. قیمت این نرم افزارها از حدود ۱۵۰ دلار تا ۳۰۰ دلار تغییر می کند. هر سه برنامه دارای نسخه های ارزیابی شده ای هستند که می توان آنها را گرفت و بارگذاری کرد. شما می توانید برای اطمینان بیشتر از یک انتخاب درست؛ قبل از خرید، این نسخه ها را گرفته و بارگذاری نمایید. اگر برایتان پرداختن مبلغ بالا برای یک برنامه ی ویرایشی غیر ممکن است، نسخه های ارزانتر موجود در Webرا تهیه نمایید. برای این منظور از پایگاه TUCOWS که یک پایگاه شناخته شده در ارتباط با نرم افزارهای اینترنت است، استفاده کنید. در اینجا به ذکر برخی از ویژگی های لازم برای یک نرم افزار ویرایشی می پردازیم:

▪ یک نرم افزار ویرایشی باید بتواند اثرات پویای زبان HTML را ایجاد نماید، از جمله این اثرات می توان به تغییر صفحه ی نمایش هنگام عبور مکان نمای ماوس از روی آن اشاره کرد که به این ویژگی Mouse over می گویند.
▪ به شما امکان خلق نقشه های تصویری (Image maps) را دهد. نقشه های تصویری، تصاویر گرافیکی هستند که بیش از یک فوق اتصال (hyperlink) به یک صفحه Web را دارند. با کلیک کردن ماوس بر روی قسمت های گوناگون این تصاویر، کاربر به منابع دیگر در بخش دیگر صفحه Web و یا به پایگاه های دیگر متصل می شود.

▪ دارای رابط های HTML و گرافیکی است.
▪ برنامه ای را که به زبان HTML نوشته شده است، چک می کند تا اشتباهی نداشته باشد.
▪ به جستجو و جایگزینی داده های جدید می پردازد.
▪ ویژگی Cascading style sheets (برگه های پشت سرهم مشبک) در آن قابل اجراست. با این ویژگی کاربر می تواند شیوه نامه هایی Style sheets)) را ایجاد نماید که به تشخیص عناصر تکراری در صفحاتWeb بپردازند. (مفهوم کلمه ی Cascading (پشت سر هم) این است که در یک صفحه Web می توان از بیش از یک شیوه نامه استفاده نمود).


● پیدا کردن یک ISP

هنگامی که پایگاهWeb را ایجاد کردید، نیاز به یک ISP (فراهم کننده سرویس اینترنت) دارید. در حقیقت یک ISP «دسترسی به اینترنت» را به فروش می رساند. علاوه بر این، شما به یک مودم هم نیاز دارید. مودم وسیله ای سخت افزاری است که برای شما امکان اتصال به اینترنت را از طریق تلفن فراهم می سازد. این اتصال به شما این امکان را می دهد که به پایگاه های مختلف Web دسترسی پیدا کرده و نیز بتوانید امکان دستیابی دیگران به پایگاهی که ایجاد کرده اید را فراهم سازید.

بهترین ISP ها ارایه کننده سرویس هایی هستند که میزبان (Web hosting (Web نامیده می شوند. کار این سرویس های میزبان این است که بر روی Server (سرویس دهنده) چند مگابایت را به مشترکین اختصاص دهند تا به نشر صفحات Web بپردازند. قبل از هر چیز اطمینان حاصل کنید که ISP مورد نظر شما به ارایه ی خدمات فنی نیز می پردازد. در ابتدا لازم است که نحوه ی کپی کردن و انتقال (Upload) پایگاه تان را به Web فرابگیرید. اگر ISP شما دارای سرویس میزبان نیست و یا شما به فضای بیشتری از Server نسبت به آن چه که ISP برای شما فراهم کرده نیاز دارید، در آن صورت وارد برنامه ی موتور جستجوی خود شده و عبارت Free web hosting services را تایپ کنید. سرویس های میزبانی مانند Geocities، Xoom.com و Tripod این امکان را برای پایگاه های شخصی فراهم می کنند که فضای بیشتری را برای نشر صفحات Web در اختیار داشته باشند. البته این سرویس ها در قبال این خدمات هیچ مبلغی را دریافت نمی کنند، اما در عوض شما باید بر روی صفحات Web تان آگهی های تبلیغاتی این شرکت ها را داشته باشید.

قرار گرفتن بر روی Server

پس از انتخاب یک ISP و ایجاد اتصال با اینترنت، نوبت به کپی کردن و یا انتقال پایگاه تان به Web می رسد تا استفاده کنندگان از Web بتوانند به صفحات پایگاه شما دسترسی پیدا کنند. معمول ترین روش برای نیل به این منظور استفاده از پروتکلFTP است. (این پروتکل در حقیقت یک قرارداد فنی است که برای ارسال داده ها از طریق شبکه به کار می رود). برای استفاده از این پروتکل شما نیاز به یک برنامه ی کوچک و ارزان FTP دارید.


● FTP چگونه کار می کند

اگر ISP شما فضایی را برای ذخیره صفحات Webتان فراهم می کند، در آن صورت شما امکان دستیابی به یک فهرست شخصی در Server را پیدا خواهید کرد. برای اتصال به این فهرست لازم است که از برنامه ی FTP همراه با یک کلمه ی عبور و کد کاربری استفاده کنید. بسیاری ازISP ها خودشان نرم افزار FTP را فراهم می کنند. در ضمن اطلاع حاصل کنید که ISP شما از چه نوع URL استفاده می کند.

رابط های FTP متفاوت هستند، اما معمولا” شما پنجره ای را مشاهده می کنید که خود به دو کادر تقسیم شده است. در کادر سمت چپ، فایل های درایو دیسک سخت و در کادر سمت راست فایل های Server نمایش داده می شوند. در ابتدا وقتی به Server متصل می شوید، در کادر سمت راست چیزی را مشاهده نمی کنید. یعنی این کادر احتمالا” خالی است. برای انتقال پایگاه Webتان ، ابتدا با بالا و پایین رفتن در این پنجره سعی کنید که فایل های HTML پایگاه خود را بر روی درایو دیسک سخت قرار دهید. سپس آنها را بیرون کشیده و در Server بر روی فهرست (پوشه ی) شخصی تان قرار دهید. به این ترتیب پایگاه شمامنتقل می شود. حال شما می توانید مرورگرتان را راه اندازی کرده، وارد منبع URLتان شده و صفحات پایگاه تان را مشاهده نمایید.

● به روز کردن پایگاه
برای به روز کردن هرگونه فایل و یا اطلاعاتی بر روی پایگاه تان می بایست از برنامه ی کمکی FTP استفاده کنید. برای مثال شما در صفحه ی شروع پایگاه تان مطلبی و یا موردی را می خواهید تغییر دهید. برای این منظور ابتدا به درایو دیسک سخت رفته و فایل تان را پیدا کنید. فایل تان را پس از انجام تغییرات دلخواه، ذخیره نمایید. سپس با استفاده از نرم افزار FTP فایل تغییر یافته را بیرون کشیده و در Server سرجای اولش بگذارید. در حقیقت به این ترتیب فایل جدید را بر روی فایل قدیمی کپی کرده اید.


● نکات قابل توجه به هنگام استفاده از FTP

به هنگام جابجایی فایل ها از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر (از کامپیوتر شما به روی Server) امکان رخ دادن اشتباه بسیار زیاد است. برای بسیاری از کاربرانِ FTP ، چه آنهایی که تازه کارند و حتی آنهایی که با تجربه هستند، این مشکل پیش می آید که فایل ها را به اشتباه در پوشه های دیگری قرار دهند و یا این که یک فایل قدیمی را بر روی یک فایل جدید کپی کنند که این عمل موجب حذف فایل جدید و هدر رفتن حاصل ساعت ها کار می شود. این گونه اشتباهات معمولا” هنگامی رخ می دهد که شما در میان عده ی زیادی از فایل ها دچار سر درگمی می شوید.
در بسیاری از برنامه های جدید FTP، هنگام کپی کردن یک فایل بر روی فایل دیگر به شما هشدار داده می شود. اما از آنجایی که کاربران خودشان اقدام به کپی کردن فایل جدید بر روی فایل قدیمی می نمایند کمتر به این هشدارها توجه می کنند. در بعضی از برنامه های FTP این ویژگی قرار داده شده که فایل هایی را که دارای یک نام هستند نتوان بر روی هم نوشت. برای این کار به انتهای فایلی که به تازگی منتقل شده است شماره ای را اضافه می کنند مانند شماره ۱ در پسوند۱٫html .
مشکل دیگری که امکان دارد پیش بیاید، این است که گاهی چند نفر به طور همزمان در حال انتقال فایل به Server هستند. اگر در چنین مواقعی هماهنگی لازم بوجود نیاید امکان دارد فایل جدیدی از یک مشترک بر روی فایل مشترک دیگری کپی شود. هنگامی که چند نفر به طور همزمان در حال ایجاد پایگاه هستند، توصیه ما به شما این است که در چنین موقعیتی ابتدا فایل مورد نظرتان را از Server گرفته و بر روی درایو دیسک سخت تان بارگذاری کنید و سپس به ویرایش آن بپردازید.
برنامه ی FTP برای ایجاد پایگاه Web بسیار ضروری و مهم است. کاربرد این برنامه بیش از چیزهایی است که در اینجا گفته شد. هر اطلاعاتی که می خواهید به پایگاه وارد و یا از آن خارج کنید باید از طریق FTP بر روی Server انجام پذیرد، برای مثال اگر اندازه های یک تصویر گرافیکی را می خواهید تغییر دهید ابتدا لازم است طول و عرض این تصویر را در صفحه ی HTML تغییر داده و سپس به کمک FTP تصویر ویرایش شده را به Server منتقل کنید.
در اینجا به ذکر نکاتی می پردازیم که به هنگام کار با برنامه ی FTP باید در نظر بگیرید:
▪ قبل از این که هر گونه انتقالی را انجام دهید، ابتدا با یک فرد مجرب، کار با FTP را تمرین کنید.
▪ تمام فایل های قدیمی یا پیش نویس شده را از Server و داریو دیسک سخت تان حذف کنید.
▪ فایل های آزمایشی (Test Files) مانند تصاویر گرافیکی که استفاده نمی کنید را در جایی خارج از فهرست پایگاه Web تان ذخیره کنید.
▪ همواره پشتیبان جدیدی از پایگاه تان را بر روی یک دیسکZip نگهداری کنید.
▪ کلمه ی عبور و کد کاربری برنامه یFTPتان را به کسی نگویید.
معرفی چند بسته ی نرم افزاری FTP
امروزه برنامه های FTP همانند رابط های مدیر فایل Windows عمل می کنند و فراگیری آنها بسیار آسان می باشد. همانطور که گفته شد از نظر قیمت ارزان بوده و قیمت آنها از رایگان تا ۴۰ دلار تغییر می کند.بر روی اینترنت برنامه های FTP بیشماری قابل دستیابی هستند. در پایگاه TUCOWS قریب به ۶۴ بسته نرم افزاری از برنامه ی کمکی FTP را می توان یافت. هر کدام از این بسته ها دارای کیفیت، قیمت و امکان Download مخصوص به خود هستند. دو تا از معروفترین بسته های نرم افزاری FTP عبارتند از: WS-FTP محصول شرکت Ipswitch و CuteFTP محصول شرکت Global- SCAPE.

● پایگاه های رایگان Web

شاید شما درباره سرویس های اینترنت که به طور رایگان امکان ایجاد پایگاه Web را فراهم می کنند، شنیده باشید. این سرویس های رایگان را سرویس های میزبان (Hosting Services) می نامند. البته لازم به ذکر است که این سرویس ها اتصال به اینترنت را فراهم نمی کنند. شما برای استفاده از این سرویس ها باید ابتدا یک سرویس ISP فراهم کرده و به اینترنت متصل شده باشید تا بتوانید از خدمات سرویس های میزبان سود بجویید.اگر سرویس ISP شما فضای کمی از Server را برای ایجاد پایگاه Web به شما اختصاص می دهد در آن صورت، سرویس های میزبان بهترین امکان برای دستیابی به فضای بیشتر را فراهم می کنند. معروفترین سرویس های میزبان عبارتند از Geocities ، Tripod و Angelfire .

پس از ایجاد پایگاه و انتقال آن به Web ، وقت آن است که دوستان و آشنایان خود را از وجود چنین پایگاهی آگاه کنید. بهترین کار این است که به همه ی کسانی که می خواهید از وجود پایگاه شما مطلع شوند e-mail بفرستید. شما می توانید در پیغام های e-mail تان به معرفی پایگاه خود بپردازید. یادتان نرود که منبعURL مورد استفاده اتان را حتما” ذکر کنید تا افراد بتوانند مکان پایگاه شما را در اینترنت بیابند. پس از ارسال اولین e-mail های خود، می توانید منتظر نظرات و سوالاتی باشید که به سوی پایگاه شما گسیل می شوند.

Share